Borovička: Tradiční chuť lesa, která zahřeje i potěší

Borovička

Co je to borovička

Borovička je tradiční alkoholický nápoj s českými kořeny, který si získal oblibu po celém světě. Řadí se mezi lihoviny, konkrétně do kategorie jalovcových destilátů, kam patří například i gin. Charakteristickou chuť a aroma borowičce dodávají plody jalovce – jalovčinky, které se nechávají macerovat v lihu a následně se destilují. Základ pro výrobu borovičky tvoří obilný líh, nejčastěji z pšenice nebo žita. Kvalitní borovička by měla mít jemnou a harmonickou chuť s výrazným aroma jalovce a tóny bylin, citrusů nebo koření. Obsah alkoholu se obvykle pohybuje mezi 37,5 % a 50 %. Borovička se pije čistá, vychlazená, případně s ledem. Hodí se také jako základ míchaných nápojů. V České republice má borovička status zeměpisného označení, což znamená, že se smí vyrábět pouze na území Česka a musí splňovat přísné normy.

Historie a původ

Borovička, tradiční český alkoholický nápoj s výraznou jalovcovou chutí, má dlouhou a bohatou historii. Její kořeny sahají až do středověku, kdy se jalovec používal především pro své léčivé účinky. První zmínky o destilaci jalovcové lihoviny na území Čech pocházejí z 16. století. Tehdy se borovička vyráběla v malých palírnách a sloužila spíše jako lék na žaludeční potíže a další neduhy. Postupem času se však borovička stala oblíbeným nápojem a její obliba se rozšířila i mimo Čechy.

Výroba borovičky se v průběhu staletí zdokonalovala a vznikaly různé receptury a druhy. Dnes se borovička vyrábí z kvalitního lihu, jalovcových bobulí a dalších bylin a koření, které jí dodávají specifickou chuť a aroma. Lihovina, obecněji, je alkoholický nápoj s vyšším obsahem alkoholu, který se vyrábí destilací zkvašených surovin. Kromě borovičky patří mezi známé lihoviny například vodka, rum, whisky nebo gin. Lihoviny se těší velké oblibě po celém světě a konzumují se buď čisté, s ledem, nebo jako součást míchaných nápojů.

Borovička je jako medvěd - silná, voňavá a zahřeje i v tom nejkrutějším mrazu.

Jaromír Novotný

Výroba borovičky

Borovička, tradiční český alkoholický nápoj s nezaměnitelnou chutí a vůní jalovce, prochází poměrně složitým výrobním procesem. Vše začíná kvašením zralých jalovcových bobulí, ze kterých se získává jalovcová matolina. Ta se následně destiluje v měděných kotlích, čímž vzniká surový jalovcový destilát. Ten se dále čistí a filtruje, aby se odstranily nežádoucí látky a dosáhlo se jemné chuti. Pro dosažení specifické chuti a aroma se do borovičky často přidávají i další byliny a koření, jako je například koriandr, andělika nebo fenykl. Přesné složení a poměr jednotlivých ingrediencí se liší dle tradičních receptur a výrobců. Po smíchání všech složek se borovička nechává zrát, aby se chutě a vůně propojily a nápoj získal na komplexnosti. Doba zrání se liší dle druhu borovičky a preferencí výrobce, obvykle se pohybuje od několika týdnů až po několik měsíců. Po dozrání se borovička filtruje a stáčí do lahví. Kvalitní borovička se vyznačuje jemnou jalovcovou vůní, harmonickou chutí a dlouhým závěrem.

Druhy a značky

Borovička, tradiční český alkoholický nápoj s nezaměnitelnou chutí a vůní jalovce, patří mezi lihoviny. Lihoviny obecně jsou alkoholické nápoje s obsahem alkoholu minimálně 15 % objemových, které se vyrábějí kvašením a následnou destilací různých surovin. Mezi suroviny pro výrobu lihovin patří ovoce, obilí, brambory, cukrová třtina a další.

Vlastnosť Borovička Vodka
Základná surovina Jalovec Obilie, zemiaky
Typická chuť Výrazná, borievková Neutrálna
Obsah alkoholu (%) 37.5 - 50 40
Krajina pôvodu Slovensko, Česko Rusko, Poľsko

Kromě borovičky existuje široká škála lihovin, které se liší surovinou, výrobním procesem i chuťovým profilem. Mezi nejznámější patří vodka, vyráběná z obilí nebo brambor, rum, jehož základem je melasa z cukrové třtiny, a whisky, destilovaná ze sladového ječmene. Dále sem patří gin, brandy, tequila, koňak a mnoho dalších.

Značek a producentů lihovin existuje nepřeberné množství, od malých lokálních výrobců až po nadnárodní společnosti. Mezi nejznámější značky borovičky patří například Božkov, Koniferum nebo R. Jelinek. V nabídce obchodů najdeme i borovičky ochucené medem, bylinkami nebo ovocem.

Jak se pije

Borovička, tradiční český alkoholický nápoj s výraznou chutí a vůní jalovce, se pije obvykle chlazená. Ideální teplota pro podávání borovičky je 8-10 °C. Vychlazením se zjemní její chuť a vůně. Borovičku lze pít čistou, bez jakýchkoliv přísad, aby vynikla její specifická chuť. Pro ty, kteří preferují jemnější chuť, je možné ji pít s ledem, který nápoj zředí a zjemní.

Lihovina, obecný termín pro destilované alkoholické nápoje s vyšším obsahem alkoholu, se pije různými způsoby v závislosti na druhu a chuti. Některé lihoviny, jako například vodka, se pijí čisté a vychlazené, podobně jako borovička. Jiné, jako například rum nebo whisky, se často pijí s ledem nebo se používají jako základ pro míchané nápoje. Důležité je pít lihoviny s mírou a zodpovědně.

Recepty s borovičkou

Borovička, naše národní lihovina s nezaměnitelnou chutí a vůní jalovce, se dá užít i v mnoha zajímavých receptech. Nebojte se experimentovat a překvapte své hosty originálními drinky s touto tradiční českou ingrediencí. Skvěle se hodí pro míchání koktejlů, dodá jim totiž svěží aroma a lehce nahořklou chuť. Vyzkoušejte například osvěžující Borovičkový Fizz s citronovou šťávou, cukrem a sodovkou. Pro milovníky sladších chutí je tu Borovičkový Sour s citronovou šťávou, cukrovým sirupem a bílkem. Pokud máte rádi bylinné tóny, smíchejte borovičku s tonikem, limetkou a snítkou rozmarýnu. Pro zimní večery se bude hodit horký nápoj s borovičkou, medem, citronem a hřebíčkem. Fantazii se meze nekladou a s trochou kreativity si s borovičkou vytvoříte drinky, které vás i vaše hosty zaručeně potěší. Pamatujte však, že borovička je silný alkohol a je potřeba ji konzumovat s mírou.

Zajímavosti

Borovička, tradiční český alkoholický nápoj s nezaměnitelnou chutí a vůní jalovce, má za sebou bohatou historii. Víte ale, že borovička původně vůbec nebyla určena k pití? První zmínky o destilaci jalovce se objevují již v 16. století a tehdy se používala především k léčebným účelům. Jalovec byl známý svými antiseptickými a diuretickými účinky. Až později se borovička stala oblíbeným alkoholickým nápojem.

Lihovina, obecný název pro destilované alkoholické nápoje, zahrnuje širokou škálu druhů a příchutí. Kromě borovičky sem patří například vodka, rum, whisky nebo gin. Víte, že obsah alkoholu v lihovinách se pohybuje obvykle mezi 30 % a 60 %? To znamená, že i malá sklenička lihoviny může mít na lidský organismus silný vliv. Proto je důležité pít lihoviny s mírou a zodpovědně.

Publikováno: 29. 07. 2024

Kategorie: jídlo a nápoje

Autor: Tomáš Kozelka

Tagy: borovička | lihovina