Hřejivá náruč Ruska: Objevte kouzlo pelmení!
Pelmeně: Ruská pochoutka
Pelmeně, malé knedlíčky plněné masem, jsou symbolem ruské kuchyně a oblíbenou pochoutkou po celé zemi. Jejich původ sahá hluboko do historie, pravděpodobně až do Ugrofinských kmenů žijících na Urale. Slovo "pelmeň" pochází z ugrofinského "pel'n'an", což v překladu znamená "ucho z těsta". Tradičně se pelmeně připravují s náplní z mletého masa, nejčastěji hovězího, vepřového nebo jehněčího, smíchaného s cibulí a kořením. Těsto se vyválí na tenkou placku, ze které se vykrajují kolečka. Do každého kolečka se vloží lžička masové náplně a okraje se pevně stlačí k sobě, aby se vytvořil typický tvar pelmeně.
Vaření pelmení je jednoduché a rychlé. Stačí je vhodit do vroucí osolené vody a vařit, dokud nevyplavou na hladinu. Poté se vyjmou z vody a podávají se horké, obvykle s máslem, zakysanou smetanou nebo octem. Existuje mnoho regionálních variací pelmení, lišících se typem masa, kořením i způsobem podávání. Například na Sibiři se pelmeně často podávají v silném hovězím vývaru, zatímco v některých oblastech Ruska se do náplně přidává zelí nebo houby. Ať už si je vychutnáte jakkoliv, pelmeně jsou lahodným a sytým jídlem, které vás zaručeně zahřeje i v těch nejchladnějších dnech.
Historie pelmení
Pelmeně, ty malé knedlíčky plněné masem, jsou neodmyslitelně spjaty s ruskou kuchyní. Jejich historie sahá hluboko do minulosti, až k ugrofinským kmenům žijícím na Urale a v Povolží. Právě oni pravděpodobně jako první přišli s nápadem obalovat mleté maso do těsta a vařit ho. Původně se pelmeně konzumovaly spíše v zimních měsících, jelikož zmrazené dokázaly vydržet dlouhou dobu a byly tak ideální zásobou potravy. Postupně si ale pelmeně získaly oblibu i v ostatních částech Ruska a staly se oblíbeným pokrmem napříč společenskými vrstvami. Zajímavostí je, že název "pelmeň" pochází z udmurtského slova "пельнянь", což v překladu znamená "ucho z těsta". Dnes existuje nespočet variant pelmení, lišících se druhem masa, kořením i způsobem přípravy. Ať už si je dáte vařené, smažené nebo dušené, pelmeně vám zaručeně zasytí žaludek a pohladí chuťové pohárky.
Vlastnost | Pelmeně | Tortellini |
---|---|---|
Původ | Rusko | Itálie |
Typická náplň | Mleté maso (vepřové, hovězí, jehněčí) | Sýr (Ricotta, Parmezán), špenát |
Ingredience a příprava
Pelmeně, ty malé knedlíčky plné chuti, jsou symbolem tradiční ruské kuchyně. Jejich příprava se může zdát na první pohled složitá, ale s trochou trpělivosti to zvládne každý. Základem těsta je hladká mouka, vejce, voda a špetka soli. Některé recepty přidávají i mléko pro jemnější chuť. Důležité je těsto důkladně propracovat, aby bylo pružné a nelepilo se. Poté se nechá odpočinout v chladu, ideálně zabalené v potravinářské fólii. Náplň do pelmení se liší podle regionu a preferencí. Klasikou je směs mletého vepřového a hovězího masa, dochucená cibulí, česnekem a pepřem. Pro šťavnatější chuť se do náplně přidává i trochu vývaru nebo ledu. Vegetariánské varianty pak sází na kombinaci hub, zelí, sýrů nebo brambor.
Různé náplně pelmení
Pelmeně, ty malé knedlíčky z těsta plněné lahodnou náplní, jsou stálicí ruské kuchyně. Ačkoliv se nejčastěji setkáváme s pelmeněmi plněnými mletým masem, tradice nabízí nepřeberné množství variací. Základem masové náplně je nejčastěji vepřové, hovězí nebo jehněčí maso, pro šťavnatější chuť se přidává cibule a koření jako pepř a sůl. Oblíbenou variantou jsou pelmeně sibiřské, do kterých se kromě masa přidává i nasekané zelí. Vegetariánské varianty pelmení se plní například houbami, bramborami, sýrem tvaroh nebo kombinací zeleniny. Pro milovníky ryb existují i pelmeně s náplní z lososa, candáta nebo štiky. Fantazii se meze nekladou a tak se můžeme setkat i s netradičními náplněmi jako jsou krevety, dýně nebo pohanka.
Pelmeně, ty malé balíčky radosti, jsou důkazem, že i v mrazivé sibiřské stepi dokáže lidská vynalézavost a láska k dobrému jídlu rozkvést.
Zdeněk Kropáček
Vaření a servírování
Pelmeni se vaří v osolené vodě, dokud nevyplavou na hladinu, což obvykle trvá 5-7 minut. Pro zvýraznění chuti se do vody může přidat bobkový list, nové koření nebo pepř. Uvařené pelmeni se scedí a ihned podávají. Tradičně se servírují s lžící zakysané smetany, ale oblíbené jsou i další přílohy, jako máslo, ocet, kopr nebo křen. Pelmeni se dají jíst i jako polévka, v tom případě se podávají v horkém vývaru, ve kterém se vařily.
Ruská kuchyně je známá svou sytostí a jednoduchostí, a pelmeni jsou toho skvělým příkladem. Jsou to malé knedlíčky plněné masem, které se vaří a podávají s různými přílohami. Ačkoliv příprava pelmení může být časově náročnější, výsledek stojí za to. Chuť domácích pelmení s čerstvou zakysanou smetanou je nezapomenutelným kulinářským zážitkem, který vám přiblíží tradiční ruskou gastronomii.
Pelmeně v české kuchyni
Pelmeně, ty malé knedlíčky plněné masem, jsou neodmyslitelně spjaty s ruskou kuchyní. V Česku se s nimi setkáváme stále častěji, ať už v restauracích specializujících se na východoevropskou kuchyni, nebo v mrazácích supermarketů. Ačkoliv pelmeně nejsou původně českým pokrmem, jejich obliba u nás roste. Důvodů je hned několik. Zaprvé, pelmeně jsou chutné a syté jídlo, které zasytí i pořádný hlad. Zadruhé, jejich příprava je poměrně snadná a rychlá, což ocení zejména ti, kteří nemají na vaření příliš času. A zatřetí, pelmeně jsou poměrně levným jídlem, což je v dnešní době také důležitý faktor.
Přestože se v Česku pelmeně nejčastěji konzumují jako hlavní chod s různými přílohami, například s kysanou smetanou, octem nebo hořčicí, v Rusku se podávají také jako předkrm nebo součást polévky. Ať už si na pelmeně pochutnáte jakkoliv, jedno je jisté – toto tradiční ruské jídlo si v české kuchyni našlo své pevné místo.
Zajímavosti o pelmenech
Pelmeně, ty malé knedlíčky plněné masem, jsou mnohem víc než jen tradiční ruské jídlo. Jejich historie sahá až do daleké Sibiře, kde sloužily jako sytá strava pro lovce a cestovatele. Díky jednoduchosti přípravy a možnosti dlouhého skladování se pelmeně rychle rozšířily po celém Rusku a staly se oblíbeným pokrmem napříč společenskými vrstvami. Zajímavostí je, že slovo "pelmeň" pochází z ugrofinského jazyka a v překladu znamená "ucho z těsta". Tento název věrně vystihuje tvar pelmení, který připomíná malé ouško.
Příprava pelmení se v průběhu staletí příliš nezměnila. Těsto z mouky, vajec a vody se vyválí na tenký plát, ze kterého se vykrajují kolečka. Do nich se vkládá náplň, nejčastěji z mletého masa, cibule a koření. Pelmeně se poté vaří ve slané vodě a podávají se s máslem, zakysanou smetanou nebo octem. Existuje však nespočet variant a regionálních specialit, co se týče náplně i podávání. V některých oblastech se do náplně přidává zelí, houby nebo sýr, jinde se pelmeně smaží dozlatova.
Pelmeně se staly nedílnou součástí ruské kultury a tradice. Jsou symbolem pohostinnosti a sdílení s blízkými.
Publikováno: 16. 07. 2024
Kategorie: jídlo a pití