Kamčatská borůvka: Modrý zázrak pro vaše zdraví

Kamčatská Borůvka

Kamčatská borůvka: Modrý poklad

Kamčatská borůvka, známá také jako zimolez jedlý, si v posledních letech získává na popularitě. Není divu, toto ovoce je doslova nabité vitamíny a antioxidanty. Chuťově připomíná borůvku, ale s jemně nakyslou dochutí. Kamčatská borůvka je nenáročná na pěstování a odolává mrazům až do -45 °C, což z ní dělá ideální plodinu i pro chladnější oblasti. Plody dozrávají brzy, často již v květnu, a sklízejí se postupně. Jsou vhodné pro přímou konzumaci, ale i na výrobu džemů, kompotů nebo šťáv. Díky vysokému obsahu vitamínu C a antioxidantů je kamčatská borůvka považována za superpotravinu. Posiluje imunitní systém, chrání buňky před volnými radikály a podporuje zdraví srdce a cév. Pěstování kamčatské borůvky je jednoduché a zvládne ho i začátečník. Preferuje slunné stanoviště a propustnou, mírně kyselou půdu. Rostliny je vhodné vysazovat ve skupinách, aby došlo k lepšímu opylení a bohatější úrodě.

Původ a pěstování

Kamčatská borůvka, známá také jako sibiřská borůvka nebo haskap, pochází z chladných oblastí Dálného východu, konkrétně z Kamčatky, Sachalinu, Kurilských ostrovů a severu Japonska. V těchto drsných podmínkách si rostlina vyvinula odolnost vůči mrazu a schopnost plodit i v krátkém létě. Do Evropy se dostala v 19. století a postupně si získává oblibu jako nenáročné ovoce vhodné i do chladnějších oblastí.

Pěstování kamčatské borůvky je poměrně snadné. Rostlina preferuje slunné stanoviště s kyselou, vlhkou a dobře propustnou půdou. Jelikož je samosprašná, pro opylení a bohatou úrodu je vhodné vysadit alespoň dvě různé odrůdy. Kamčatská borůvka je odolná vůči chorobám a škůdcům, takže její pěstování je bezproblémové i pro začátečníky. Řez se provádí po sklizni, kdy se odstraňují staré a slabé větve. Plody dozrávají brzy, obvykle již v květnu, a mají tmavě modrou barvu a sladkokyselou chuť s nádechem hořkosti. Jsou bohaté na vitamíny, antioxidanty a další prospěšné látky. Konzumují se čerstvé, ale hodí se i na zpracování do marmelád, kompotů, sirupů nebo dezertů.

Chuť a vzhled

Kamčatská borůvka, známá také jako sibiřská borůvka, se může vzhledem trochu lišit od klasické borůvky, na kterou jsme zvyklí. Plody jsou o něco menší a protáhlejší, s tmavší, modročernou slupkou. Na rozdíl od borůvky lesní, která má světlou dužinu, je vnitřek kamčatské borůvky tmavě fialový až černý, podobně jako u arónie.

A chuť? Ta je sladkokyselá s výraznější, až nakyslou dochutí. Někomu může připomínat kombinaci borůvky a brusinky, jiní v ní cítí i tóny rybízu. Díky vysokému obsahu barviv a antioxidantů zanechává konzumace kamčatské borůvky v ústech lehce svíravý pocit, podobně jako po červeném víně. To ale nic nemění na tom, že je tato méně známá sestřenice borůvky skvělou volbou pro zpestření jídelníčku.

Vitamíny a minerály

Kamčatská borůvka, známá také jako sibiřská borůvka nebo haskap, je doslova vitamínová bomba. Obsahuje vysoké množství vitamínu C, dokonce více než pomeranče! Díky tomu je skvělým pomocníkem pro posílení imunity a ochranu buněk před oxidativním stresem. Kromě vitamínu C je bohatá i na vitamín A, důležitý pro zdravý zrak, a vitamíny skupiny B, které podporují energetický metabolismus a nervovou soustavu.

A co minerály? Ani v těch kamčatská borůvka nezaostává. Najdeme v ní draslík, vápník, hořčík a železo. Draslík je důležitý pro správnou funkci srdce, vápník pro pevné kosti a zuby, hořčík pro uvolnění svalů a železo pro tvorbu červených krvinek.

Ve srovnání s jiným ovocem, jako jsou jablka, hrušky nebo jahody, má kamčatská borůvka výrazně vyšší obsah vitamínů a minerálů. Její konzumace tak může být skvělým způsobem, jak doplnit důležité živiny a podpořit celkové zdraví.

Kamčatská borůvka, s její sladkokyselou chutí a temně modrou barvou, evokuje drsnou krásu Dálného východu a tajemství sibiřské tajgy.

Bořivoj Král

Zdravotní benefity

Kamčatská borůvka, stejně jako mnoho jiných druhů ovoce, je doslova nabitá vitamíny a minerály. Obsahuje vysoké množství vitamínu C, který je silným antioxidantem a posiluje imunitní systém. Díky vitamínu C si tělo lépe poradí s infekcemi a zároveň se urychluje hojení ran. Kamčatská borůvka je také bohatá na vitamín A, důležitý pro zdravý zrak a pokožku. Pravidelná konzumace ovoce, včetně kamčatské borůvky, přispívá k celkovému zdraví a vitalitě. Antioxidanty v ovoci bojují proti volným radikálům, čímž chrání buňky před poškozením a zpomaluje se proces stárnutí. Vláknina obsažená v ovoci podporuje trávení a pomáhá udržovat zdravou hladinu cholesterolu v krvi.

Využití v kuchyni

Kamčatská borůvka, známá také jako sibiřská borůvka nebo haskap, je odolný keř s lahodnými plody. Tyto modré bobule s tvarem protáhlého rybízu skrývají sladkou, lehce nakyslou chuť s nádechem hořké čokolády. Využití kamčatské borůvky v kuchyni je opravdu pestré. Díky vysokému obsahu pektinu se hodí na přípravu džemů, želé a marmelád. Skvěle chutná i jako náplň do koláčů, buchet a knedlíků. Z čerstvých plodů si snadno připravíte osvěžující šťávu, smoothie nebo je přidáte do jogurtu a müsli. Sušené plody se konzumují samotné jako zdravá svačinka nebo se přidávají do ovocných směsí a müsli tyčinek. Kamčatská borůvka se dá i konzervovat, a to mražením nebo zavařováním. Zavařené plody si zachovají svou chuť a vůni a jsou skvělým doplňkem k dezertům v zimních měsících. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv úpravu, kamčatská borůvka dodá vašim pokrmům originální chuť a zdravou dávku vitamínů.

Recept: Kamčatský koláč

Kamčatská borůvka, známá také jako muchovník olšolistý, je nenáročný keř pocházející z dálného východu. Jeho plody, modré bobule podobné borůvkám, jsou nejen chutné, ale i velmi zdravé, plné vitamínů a antioxidantů. A co s nimi? Skvěle se hodí na přípravu marmelád, sirupů, kompotů, ale i dezertů. A právě jedním z nich je i kamčatský koláč.

Vlastnost Kamčatská borůvka Borůvka lesní
Barva plodu Modrá Modrá
Chuť Sladkokyselá, mírně nakyslá Sladká, aromatická
Doba zrání Květen - červen Červenec - srpen

Na jeho přípravu budete potřebovat 2 hrnky polohrubé mouky, 1 hrnek cukru krupice, 1 prášek do pečiva, 1 vanilkový cukr, 1 vejce, 1 hrnek mléka, půl hrnku oleje a samozřejmě 3 hrnky čerstvých nebo mražených kamčatských borůvek. Všechny suroviny kromě ovoce smíchejte dohromady a vypracujte hladké těsto. To vlijte na vymazaný a vysypaný plech. Povrch těsta poklaďte borůvkami a dejte péct do vyhřáté trouby na 180 stupňů Celsia po dobu 30-35 minut.

Kamčatský koláč je vynikající teplý i studený. Můžete ho podávat jen tak samotný, ale skvěle chutná i s kopečkem vanilkové zmrzliny, šlehačkou nebo zakysanou smetanou. Dobrou chuť!

Tipy na nákup a skladování

Kamčatská borůvka, známá také jako sibiřská borůvka, je odolný keř, který plodí sladké a šťavnaté plody. Při nákupu kamčatských borůvek hledejte pevné, kulaté plody s tmavě modrou barvou. Vyhněte se plodům, které jsou scvrklé, pomačkané nebo mají známky plísně. Čerstvé kamčatské borůvky by měly být uchovávány v chladničce a spotřebovány do týdne. Pro delší skladování je možné je zamrazit.

Při nákupu ovoce obecně platí, že čím čerstvější, tím lépe. Vybírejte si plody, které jsou pevné, bez známek poškození a mají sytou barvu. Ovoce skladujte při pokojové teplotě, pokud není uvedeno jinak. Banány, rajčata a avokádo by se neměly skladovat v chladničce, protože chlad může negativně ovlivnit jejich chuť a texturu. Naopak bobulovité ovoce, jako jsou jahody, maliny a borůvky, je vhodné skladovat v chladničce, aby se prodloužila jejich trvanlivost.

Publikováno: 06. 09. 2024

Kategorie: jídlo a nápoje

Autor: Jindřich Zeman

Tagy: kamčatská borůvka