Pekingské zelí: Skvělý zdroj chuti a zdraví v asijské kuchyni

Pekingské Zelí

Co je pekingské zelí?

Pekingské zelí je oblíbená zelenina, která patří do čeledi brukvovitých rostlin. Má světle zelené až bělavé listy s křehkou a šťavnatou strukturou. Je známé také pod názvem čínské zelí nebo pekingský kapusta. Původně pochází z Číny, kde se pěstuje již tisíce let. V současnosti je však oblíbené po celém světě díky své chuti a výživovým hodnotám. Pekingské zelí je bohatým zdrojem vitamínů A, C a K, vlákniny a minerálů jako je vápník, železo a draslík. Jeho jemná chuť se hodí do různých pokrmů, zejména do asijských receptů. Dá se použít syrové ve salátech nebo vařené, dušené nebo smažené jako přísada do polévek, omáček či woků.

Původ a historie pekingského zelí.

Původ pekingského zelí sahá až do starověké Číny, kde bylo pěstováno již před tisíci lety. Zelí se postupně rozšířilo po celé Asii a stalo se neodmyslitelnou součástí asijské kuchyně. Pekingské zelí je známé také pod názvem čínské zelí nebo bílé zelí. Tento druh zelí je charakteristický svou šťavnatostí, jemnou chutí a křehkými listy. Tradičně se používá v různých pokrmech, jako jsou saláty, polévky nebo při přípravě nakládaných jablek. Dnes je pekingské zelí oblíbeno po celém světě díky svým vynikajícím chuťovým vlastnostem a bohatosti na živiny.

Nutriční hodnota pekingského zelí.

Pekingské zelí je bohaté na živiny a má nízký obsah kalorií. Obsahuje vitamín C, který posiluje imunitní systém a podporuje tvorbu kolagenu. Dále obsahuje vitamíny K, A, B6 a kyselinu listovou. Pekingské zelí je také dobrým zdrojem vlákniny, která podporuje trávení a udržuje střevní zdraví. Obsahuje minerály jako vápník, hořčík, draslík a železo. Tato zelenina je také bohatá na antioxidanty, které chrání tělo před poškozením volnými radikály. Celkově má pekingské zelí vysokou nutriční hodnotu a přispívá ke zdravému stravování.

Pekingské zelí ve stravování.

Pekingské zelí je velmi oblíbenou a využívanou surovinou v asijské kuchyni. Jeho chutná a křupavá struktura se hodí do různých pokrmů, jako jsou saláty, polévky, omáčky nebo stir-fry. Díky své neutrální chuti dokáže pekingské zelí skvěle absorbovat přísady a koření, kterými je dochuceno. Je také vhodné pro fermentaci a používá se například při výrobě kimchi, tradičního korejského kvašeného zelí. Pekingské zelí je tak univerzálním ingrediencí, kterou lze začlenit do různých receptů a jídelníčku.

Příprava a použití pekingského zelí v asijské kuchyni.

Pekingské zelí je v asijské kuchyni velmi oblíbenou surovinou a používá se ve mnoha různých pokrmech. Při přípravě pekingského zelí je důležité odstranit vnější listy a nakrájet ho na tenké proužky nebo na hrubší kousky podle konkrétního receptu. Nejčastěji se pekingské zelí vaří, dusí nebo smaží. Má výraznou chuť a krásnou texturu, která se při tepelné úpravě změní na jemnou a chutnou. Pekingské zelí se často používá jako ingredience do polévek, salátů, woků, stir-fry pokrmů nebo jako náplň do knedlíčků a rolád. Díky své neutrální chuti dokonale absorbuje aroma ostatních ingrediencí a dodává jim pikantnost. Je také skvělým doplňkem k masu, rybám či těstovinám. Svoji popularitu si pekingské zelí zaslouženě získalo díky svým vynikajícím chuťovým vlastnostem a možnostem jeho použití v různých asijských receptech.

Recepty s pekingským zelím.

Pekingské zelí je vynikající surovinou pro přípravu různých pokrmů v asijské kuchyni. Jeho křupavá a šťavnatá struktura dodává jídlu zajímavou texturu a osvěžující chuť. Existuje mnoho receptů, ve kterých se pekingské zelí uplatňuje jako hlavní ingredience nebo jako doplněk.

Jedním z oblíbených pokrmů s pekingským zelím je například "Pekingská polévka se zeleninou". Do vývaru se přidá nakrájené pekingské zelí spolu s dalšími oblíbenými zeleninami, jako jsou mrkev, cibule a houby. Polévka se dochutí sojovou omáčkou a kořením podle chuti.

Dalším zajímavým receptem je "Zapečené pekingské zelí s kuřecím masem". Pekingské zelí se nakrájí na tenké proužky a smísí se s vařeným kuřecím masem. Tato směs se pak zapéká v troubě spolu s omáčkou na bázi sójové omáčky, medu a česneku. Výsledný pokrm je lahodně aromatický a plný chuti.

Pro milovníky vegetariánské kuchyně je skvělou volbou recept na "Smažené rýže s pekingským zelím a vajíčkem". Pekingské zelí se nakrájí na tenké proužky a spolu s vařenou rýží se orestuje na pánvi. Poté se přidají rozšlehaná vejce a dochutí se sojovou omáčkou. Tento jednoduchý pokrm je plný chuti a zdravých živin.

Pekingské zelí lze také použít jako surovinu pro přípravu salátů, woků, polévek nebo jako náplň do jarních roladek. Jeho univerzálnost umožňuje kreativitu při vaření a možnost kombinace s dalšími ingrediencemi dle vlastního vkusu.

Možnosti nákupu a skladování pekingského zelí.

Pekingské zelí je běžně dostupné v supermarketech a na trzích po celém Česku. Při nákupu pekingského zelí je důležité vybrat si plně vyvinutou hlávku s pevnými, světle zelenými listy. Zkontrolujte, zda nejsou na povrchu žádné skvrny nebo poškození. Při stisknutí by mělo být zelí pevné a těžší.

Skladování pekingského zelí je snadné. Můžete ho uchovávat ve spodní části ledničky ve speciálním sáčku nebo obalované ve vlhkém papíru, aby se prodloužila jeho čerstvost. Pekingské zelí lze skladovat až týden, ale doporučuje se spotřebovat co nejdříve po zakoupení, abyste si uchovali maximální chuť a nutriční hodnoty.

Pokud máte nadbytek pekingského zelí, můžete ho také zamrazit. Nejprve ho nakrájejte na tenké proužky a blanšírujte 1-2 minuty ve vroucí vodě. Potom jej rychle ochlaďte v ledové vodě a usušte. Následně ho uložte do vhodných mrazicích sáčků nebo nádob a skladujte v mrazáku až 6 měsíců.

Zdravotní přínosy pekingského zelí.

Zdravotní přínosy pekingského zelí jsou významné. Obsahuje vitamíny A, C a K, které jsou důležité pro imunitní systém a zdraví očí. Dále obsahuje vlákninu, která podporuje trávení a udržuje střevní zdraví. Pekingské zelí je také bohaté na antioxidanty, které chrání tělo před poškozením volnými radikály. Jeho konzumace může snižovat riziko srdečních chorob a některých typů rakoviny. Díky nízkému obsahu kalorií je vhodné i pro redukční diety.

Možné alergické reakce na pekingské zelí.

Možné alergické reakce na pekingské zelí se vyskytují, i když jsou poměrně vzácné. Nejčastěji se jedná o alergii na skupinu rostlin nazývanou krustovité plody, kam patří také pekingské zelí. Příznaky alergie mohou zahrnovat svědění a otok úst, rtů nebo jazyka, kopřivku, zažívací potíže nebo dokonce anafylaktický šok. Pokud máte podezření na alergii na pekingské zelí, je důležité vyhledat lékařskou pomoc a podrobit se testům na potvrzení diagnózy.

Varování a opatrnosti při konzumaci pekingského zelí.

Při konzumaci pekingského zelí je třeba dodržovat několik varování a opatrností. Pekingské zelí může obsahovat vyšší množství dusičnanů, které se vyskytují ve hnojivech používaných při jeho pěstování. Proto je důležité kupovat pekingské zelí od spolehlivých producentů a dbát na to, aby bylo správně omyto a očištěno před konzumací. Dále je třeba si uvědomit, že pekingské zelí patří mezi potraviny, které mohou způsobit nadýmání a plynatost. Lidé trpící zažívacími problémy by se proto měli pekingskému zelí vyhnout nebo ho konzumovat s opatrností. V případě alergie na jinou rostlinu ze stejné čeledi (brukev, ředkev apod.) je také možné projevit alergickou reakci na pekingské zelí. Je proto vhodné být obezřetný a v případě podezření na alergii vyhledat lékařskou pomoc. Pekingské zelí je skvělým zdrojem chuti a zdraví, ale jako u každé potraviny je důležité dodržovat určitou opatrnost při jeho konzumaci.

Publikováno: 09. 02. 2024

Kategorie: jídlo a nápoje

Autor: Jitka Novotná

Tagy: pekingské zelí | zelí používané v asijské kuchyni