Pita chléb: Exotická lahůdka z blízkého východu, kterou si zamilujete

Pita Chleba

Co je pita chleba?

Pita chléb je tradiční chléb pocházející z blízkého východu. Je to typ arabského chleba, který se vyznačuje svou charakteristickou strukturou. Pita chléb je tenký a pružný, s kapsou uvnitř, do které se mohou vkládat různé náplně. Tato kapsa je vytvořena díky speciální technice pečení, při které se těsto napne a vznikají vzduchové bublinky. Pita chléb je oblíbený pro svou univerzálnost a možnost použití ve mnoha jídlech. Je hojně konzumován nejen na Blízkém východě, ale i ve středomořských zemích a po celém světě.

Původ a historie pita chleba.

Pita chléb pochází z Blízkého východu a má dlouhou historii sahající až do starověkého Egypta. První zmínky o pita chlebu jsou datovány do 5. století před naším letopočtem. Původně se pekl ve velkých pecích, které byly součástí každodenního života obyvatel regionu. Postupem času se pita chléb stala oblíbeným pokrmem v celém Středomoří a dnes je známá po celém světě. Je to nejenom tradiční jídlo, ale také důležitá součást kultury a gastronomie Blízkého východu.

Jak se pita chleba připravuje?

Pita chléb je tradiční arabský chléb, který se připravuje z pšeničné mouky, vody, soli a droždí. Příprava pita chleba je relativně jednoduchá. Nejprve se smíchá mouka s vodou, solí a droždím a vzniklý těsto se nechá kynout. Poté se těsto rozdělí na menší kousky, které se vyválí na tenké placky. Tyto placky se pečou ve velmi horké troubě nebo na pánvi bez tuku. Během pečení vznikají charakteristické vzduchové kapsy uvnitř chleba, které ho rozdělují na dvě vrstvy.

Při přípravě pita chleba je důležité dodržet správnou teplotu trouby nebo pánve a také správnou tloušťku placků. Placky by měly být dostatečně tenké, aby se během pečení nafoukly a vytvořily vzduchové kapsy. Kromě toho lze do těsta přidat různé ingredience jako například olivový olej, bylinky nebo semínka pro obohacení chuti.

Pita chléb je oblíbeným pokrmem zejména v blízkém východě a středomoří, kde se podává jako příloha ke grilovaným masům, salátům nebo jako součást různých sendvičů. Je to univerzální chléb, který se hodí k různým druhům pokrmů. Pita chleba je také oblíbenou alternativou k běžným plackám nebo pečivu.

Při pečení pita chleba je důležité dbát na správnou teplotu trouby nebo pánve a také na správnou tloušťku placků. Placky by měly být dostatečně tenké, aby se během pečení nafoukly a vytvořily vzduchové kapsy. Kromě toho lze do těsta přidat různé ingredience jako například olivový olej, bylinky nebo semínka pro obohacení chuti.

Pita chléb je oblíbeným pokrmem zejména v blízkém východě a středomoří, kde se podává jako příloha ke grilovaným masům, salátům nebo jako součást různých sendvičů. Je to univerzální chléb, který se hodí k různým druhům pokrmů. Pita chleba je také oblíbenou alternativou k běžným plackám nebo pečivu.

Různé druhy pita chleba.

Různé druhy pita chleba se vyznačují různými velikostmi, tvary a přísadami. Nejběžnější je klasický pita chléb, který je kulatý a plněný různými ingrediencemi. Existuje také tzv. pocket pita, což je plochá varianta s kapsou uvnitř, do které se dávají náplně. Dalším druhem je lafa, což je tenký a pružný chléb podobný tortille. Vyrábí se také celozrnná verze pita chleba pro ty, kteří preferují zdravou stravu. Každá varianta má svůj specifický charakter a chuťovou kombinaci, kterou si můžete vychutnat.

Tradiční pokrmy s pita chlebem.

Tradiční pokrmy s pita chlebem jsou oblíbené v mnoha zemích Blízkého východu. Jedním z nejznámějších je falafel, který se skládá z kuliček vyrobených z namočených a rozmačkaných cizrny, petržele, česneku a koření. Tyto kuličky se poté smaží a podávají v pita chlebu spolu s různými omáčkami a zeleninou.

Dalším tradičním pokrmem je shawarma, což je plněný pita chléb s marinovaným masem (nejčastěji kuřecím nebo hovězím), spolu s rajčaty, okurkami, cibulí a tzatziky. Shawarma je oblíbeným jídlem pro rychlý oběd nebo večeři.

Také hummus je často podáván s pita chlebem. Jedná se o pastu vyrobenou z vařených cizrny, olivového oleje, citronové šťávy, česneku a tahini (sezamové pasta). Hummus se používá jako pomazánka na pita chlebu nebo jako dip pro různé druhy zeleniny.

V neposlední řadě tu máme také gyros - plněný pita chléb s grilovaným masem (nejčastěji vepřovým nebo kuřecím), spolu s rajčaty, cibulí, tzatziky a feta sýrem. Gyros je oblíbeným jídlem na ulici, které se často podává jako rychlý oběd.

Tyto tradiční pokrmy s pita chlebem jsou plné chutí a vůní Blízkého východu a staly se oblíbenými pochoutkami po celém světě.

Zdravotní výhody pita chleba.

Zdravotní výhody pita chleba jsou mnohostranné. Pita chléb je vyroben z celozrnné mouky, která obsahuje více vlákniny než běžná bílá mouka. Vláknina pomáhá udržovat zdravou střevní flóru a reguluje trávení. Díky tomu pita chléb přispívá k lepšímu trávení a prevenci zažívacích problémů.

Díky svému složení je pita chléb také bohatým zdrojem vitamínů a minerálů, jako jsou vitamín B, železo, vápník a hořčík. Tyto živiny jsou důležité pro správné fungování těla a podporují imunitní systém.

Pita chléb má také nižší glykemický index než běžné pečivo z bílé mouky. To znamená, že se cukr v něm uvolňuje do krve pomaleji, což pomáhá udržovat stabilní hladinu energie a snižuje riziko vzniku cukrovky.

Další výhodou pita chleba je jeho nízký obsah nasycených tuků. Nasycené tuky jsou spojovány s rizikem srdečně-cévních onemocnění, zatímco nenasycené tuky, které jsou bohatě obsaženy v pita chlebu, jsou prospěšné pro srdce a cévy.

Celkově lze říci, že pita chléb je zdravou alternativou k běžnému pečivu. Jeho výhody pro trávení, imunitní systém a srdce ho činí vhodnou volbou pro ty, kteří se zajímají o své zdraví a chtějí jíst vyváženou stravu.

Jak si vychutnat pita chleba doma?

Pita chléb je nejen chutný, ale také velmi všestranný. Jak si ho tedy můžete vychutnat doma? Jednoduše ho můžete naplnit oblíbenými surovinami, jako jsou zelenina, maso či sýr. Můžete si vybrat i variantu s hummusem nebo tahini omáčkou. Pita chleba je také skvělá alternativa k běžnému chlebu při přípravě sendvičů. Nezapomeňte načerpat inspiraci z tradičních pokrmů Blízkého východu a vytvořit si své vlastní kombinace plné exotických chutí.

Tipy na zajímavé kombinace s pita chlebem.

Pita chléb je vynikající základ pro různé kombinace a pokrmy. Můžete ho použít jako plátek do sendvičů, naplnit ho oblíbenými surovinami a zabalit do rolky. Skvěle se hodí také k přípravě tradičního řeckého jídla tzatziki, které se podává s jogurtem, okurkou a česnekem. Další možností je připravit si falafel - smažené kuličky z cizrny nebo fazolí, které se podávají v pita chlebu s tahini omáčkou a zeleninou. Pita chléb můžete také použít jako náhradu za těsto na pizzu - stačí jej rozkroutit, potřít rajčatovou omáčkou a posypat oblíbenými ingrediencemi.

Pita chleba v restauracích a obchodech.

Pita chleba je stále oblíbenější a mnoho restaurací a obchodů se rozhodlo nabídnout tuto lahůdku ve svém sortimentu. V restauracích s blízkovýchodní kuchyní je pita chleba samozřejmostí a často se podává jako součást tradičních pokrmů, jako například falafel nebo šawarma. Některé restaurace dokonce nabízejí vlastní verze pita chleba s různými náplněmi, které si můžete vybrat.

V obchodech s potravinami je pita chleba běžně k dostání jak v čerstvé podobě, tak i ve formě baleného pečiva. Mnoho lidí si ho kupuje jako alternativu k běžnému chlebu a používá ho při přípravě sendvičů nebo jako základ pro různé obložené talíře.

Pokud máte rádi exotickou kuchyni, určitě byste měli vyzkoušet pita chléb v některé z restaurací specializujících se na blízkovýchodní jídla. A pokud preferujete domácí přípravu jídla, není nic jednoduššího než si zakoupit balený pita chléb v obchodě a vytvořit si vlastní kombinaci oblíbených ingrediencí. Pita chleba je skvělou volbou pro ty, kteří chtějí ochutnat něco nového a exotického.

Závěrem lze konstatovat, že pita chléb je skvělou volbou pro ty, kteří hledají zdravou a chutnou alternativu k běžnému chlebu. Jeho původ a historie jsou fascinující a jeho příprava není složitá. Pita chléb nabízí široké možnosti kombinací s různými pokrmy, ať už tradičními nebo moderními. Má také mnoho zdravotních výhod, jako je snadná stravitelnost a bohatý obsah vlákniny. Doporučujeme si vychutnat pita chléb doma, buď samotný nebo ve spojení s různými náplněmi či omáčkami. V restauracích a obchodech je možné zakoupit čerstvý pita chléb nebo si ho objednat jako součást pokrmů s blízkovýchodním zaměřením. Pokud hledáte nové chuťové zážitky, rozhodně byste neměli minout tuto exotickou lahůdku z blízkého východu - pita chléb!

Publikováno: 24. 01. 2024

Kategorie: jídlo

Autor: Tomáš Kozelka

Tagy: pita chleba | chléb z blízkého východu