Rulandské šedé: Tajemství noblesní chuti z Moravy

Rulandské Šedé

Původ a historie Rulandského šedého

Rulandské šedé, také známé jako Pinot Gris, je starobylá odrůda révy vinné s fascinující historií sahající až do burgundské oblasti ve Francii. Jeho název "šedá" odkazuje na šedo-růžový odstín jeho bobulí, které se liší od modro-černých hroznů odrůdy Pinot Noir, se kterou je úzce příbuzná.

Přesný původ Rulandského šedého je zahalen tajemstvím, ale většina vinařských historiků se shoduje, že jde o mutaci odrůdy Pinot Noir, která se objevila v Burgundsku pravděpodobně již ve středověku. Z Burgundska se pak rozšířila do dalších vinařských oblastí Francie a později i do celého světa.

Ve středověku se Rulandskému šedému dostalo velké úcty díky cisterciáckým mnichům, kteří ho pěstovali ve svých vinicích a vyráběli z něj vysoce ceněná vína. Jeho popularita se dále zvyšovala a v 18. století se stalo oblíbeným vínem na dvoře Marie Terezie.

Dnes se Rulandské šedé pěstuje v mnoha vinařských oblastech po celém světě, včetně Francie, Itálie, Německa, Rakouska, ale i České republiky. Každá oblast mu dodává specifické vlastnosti, které se odrážejí v chuti a aroma vína.

Charakteristika vína

Rulandské šedé, známé také jako Pinot Gris, je ušlechtilá odrůda s bohatou historií a širokou škálou chuťových profilů. Vína z Rulandského šedého se vyznačují zlatavou až jantarovou barvou s nádechem do zelena u mladších vín. Vůně je komplexní a lákavá, s tóny zralého ovoce jako jsou hrušky, jablka a citrusy, doplněné o květinové nuance a kořeněné tóny, například po muškátovém oříšku. Chuť vína je plná a harmonická, s příjemnou kyselinkou a delší dochutí. V závislosti na délce zrání a vinařských postupech se v chuti mohou objevit i tóny medu, marcipánu a toastového chleba. Rulandské šedé je velmi univerzální víno, které se skvěle hodí k bílému masu, rybám, těstovinám a sýrům.

Aroma a chuťové tóny

Rulandské šedé, známé také jako Pinot Gris, je odrůda vína, která dává vzniknout vínům s širokou škálou aromatických a chuťových profilů. Vůně Rulandského šedého se liší v závislosti na terroir a vinařských postupech, ale obecně se vyznačuje tóny zralého peckového ovoce, jako jsou broskve, meruňky a hrušky. Často se objevují také tóny citrusových plodů, jako je citronová kůra a grapefruit, které vínu dodávají svěžest. S dozráváním se ve vůni Rulandského šedého mohou rozvíjet medové tóny, koření na pečení a někdy i náznaky kouře. Chuťově je Rulandské šedé obvykle suché až polosladké s plným tělem a příjemnou kyselinkou. Chuťové tóny často odrážejí aromatický profil s dominantními tóny peckového ovoce, citrusů a medu. Vína z Rulandského šedého mají tendenci mít delší dochuť, která může být kořeněná a minerální. Rulandské šedé je všestranné víno, které se hodí k široké škále pokrmů.

Párování s jídlem

Rulandské šedé, známé také jako Pinot Gris, je víno s širokou škálou chuťových profilů, což z něj činí skvělého partnera k mnoha pokrmům. Jeho charakteristická kyselinka a ovocné tóny, od citrusů a hrušek po broskve a meruňky, se výborně hodí k lehčím úpravám drůbeže, jako je kuřecí maso s bylinkovou krustou nebo grilované křepelky. Suchá varianta Rulandského šedého skvěle doplní ryby, zejména lososa, pstruha nebo tuňáka, ať už pečené, grilované nebo uzené. Jeho plnější verze s tóny zralého ovoce a koření se nebojí ani výraznějších chutí, jako jsou vepřové maso, telecí řízky nebo krůtí roláda s houbovou nádivkou. Nezapomínejme ani na vegetariánskou kuchyni! Rulandské šedé se skvěle páruje s těstovinami s krémovými omáčkami, rizotem s houbami nebo zeleninou, quiche s kozím sýrem a špenátem. Jeho svěžest a ovocnost krásně vyniknou i v kombinaci se sýry, jako je Gruyère, Brie nebo kozí sýr. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli kombinaci, Rulandské šedé vás nezklame. Jeho všestrannost a bohatá chuť z něj dělají ideálního společníka k mnoha kulinářským zážitkům.

Oblíbené oblasti pěstování

Rulandské šedé, známé také jako Pinot Gris, je ušlechtilá odrůda révy vinné, která si libuje v chladnějších klimatických podmínkách. V České republice nachází ideální podmínky v několika vinařských oblastech. Mezi nejoblíbenější patří bezpochyby Morava, konkrétně pak Mikulovská vinařská podoblast s jejími vápencovými svahy a dostatkem slunečního svitu. Zdejší Rulandské šedé se vyznačuje plností, kořenitostí a příjemnou mineralitou. Další vyhledávanou oblastí je Slovácká vinařská podoblast, zejména pak okolí Velkých Pavlovic a Bzence. Teplejší klima dává vzniknout vínům s vyšším obsahem cukru a atraktivní ovocností. Rulandské šedé z Čech pak nejlépe prospívá v Litoměřické vinařské podoblasti, kde se mu daří na slunných stráních s propustnou půdou. Tato vína bývají svěží, s jemnou kyselinkou a tóny citrusových plodů. Obecně lze říci, že Rulandské šedé preferuje hlinito-písčité půdy s dostatkem vápníku a magnesia. Důležitá je také poloha vinice s dostatečným slunečním svitem a ochranou před studenými větry. Vhodně zvolené stanoviště je klíčem k produkci kvalitního vína s charakteristickým aroma a chutí.

Vlastnost Popis
Název v češtině Rulandské šedé
Jiné názvy Pinot Gris, Pinot Grigio, Grauburgunder, Szürkebarát
Barva Šedobílá (bobule), světle zlatavá až jantarová (víno)
Aroma Citrusy, hrušky, jablka, med, koření (dle zrání a oblasti)
Chuť Suchá až polosladká, plná, kořenitá, s vyšší kyselinou
Párování s jídlem Drůbež, ryby, těstoviny, sýry

Rulandské šedé, to je záhada zahalená do slupky hroznového bobule. Jeho chuť je komplexní a proměnlivá jako počasí na Moravě, s tóny zralého ovoce, koření a lískových oříšků. Je to víno pro chvíle rozjímání, pro dlouhé večery s přáteli a pro okamžiky, kdy hledáme v životě hloubku a harmonii.

Anežka Nováková

Servírování a teplota

Rulandské šedé, známé také jako Pinot Gris, je víno s širokou škálou chutí a aromat, které se nejlépe projeví při správné teplotě a servírování. Doporučená teplota pro podávání Rulandského šedého se pohybuje mezi 10 a 13 stupni Celsia. Příliš studené víno bude mít utlumené aroma a chuť, zatímco příliš teplé víno bude působit těžce a alkoholově. Pro dosažení ideální teploty nechte lahev vína chladit v lednici přibližně hodinu před podáváním. Rulandské šedé se obvykle podává v bílých vínových sklenkách s užším hrdlem, které pomáhají koncentrovat aroma. Sklenka by se měla držet za stopku, aby se zabránilo zahřívání vína rukou. Rulandské šedé se hodí k široké škále pokrmů, jako jsou ryby, drůbež, těstoviny se smetanovými omáčkami a sýry. Jeho bohatá chuť a aroma z něj dělají také vynikající aperitiv.

Zajímavosti o Rulandském šedém

Rulandské šedé, známé také jako Pinot Gris, je starobylá odrůda révy vinné s fascinující historií a jedinečnými vlastnostmi. Jeho původ sahá až do Burgundska ve Francii, kde se pěstuje již po staletí. Rulandské šedé je mutací slavnějšího Rulandského modrého (Pinot Noir) a vyznačuje se šedo-modrými bobulemi, které mu daly jméno. Víno z Rulandského šedého se vyznačuje širokou škálou chutí a aromat, od svěžích citrusových a hruškových tónů až po kořeněné a medové nuance. V chuti je Rulandské šedé obvykle plnější a kulatější než jeho příbuzný, Rulandské bílé (Pinot Blanc), s delší dochutí. Rulandské šedé se výborně hodí k široké škále pokrmů, od ryb a drůbeže po těstoviny a sýry. V České republice se Rulandské šedé pěstuje především na Moravě, kde nachází ideální podmínky pro svůj růst. Vína z Rulandského šedého se vyznačují vysokou kvalitou a jsou oceňována jak u nás, tak v zahraničí. Pokud hledáte víno s bohatou historií, komplexní chutí a širokou škálou použití, Rulandské šedé je skvělou volbou.

Publikováno: 06. 07. 2024

Kategorie: jídlo a nápoje

Autor: Jindřich Zeman

Tagy: rulandské šedé | víno