Vůně léta v kuchyni: Pečeme svatojánský chléb

Svatojánský Chléb

Svatojánský chléb: Tradice

Svatojánský chléb, pečený okolo svátku svatého Jana (24. června), má v Čechách dlouhou tradici. Jeho název se odvíjí od byliny, která je s ním neodmyslitelně spjata – třezalky tečkované, lidově nazývané „svatojánská bylina“. Ta se v období kolem svátku Jana Křtitele sbírá pro své léčivé účinky a používá se i k ochucování a barvení pokrmů.

Svatojánský chléb se tradičně pekl z kváskového těsta a do něj se přidávala právě čerstvá nebo sušená nať třezalky. Bylině se přisuzovala magická moc a ochranitelské účinky, proto se chléb považoval za obřadní pokrm. Jedl se pro štěstí, zdraví a ochranu před zlými silami. Často se také uchovával po celý rok a sloužil jako ochrana domova před ohněm a bleskem.

Dnes se svatojánský chléb peče spíše výjimečně, a to hlavně v souvislosti s udržováním lidových tradic. Recepty se liší region od regionu, ale základem zůstává kváskové těsto a použití třezalky. Některé recepty přidávají i další ingredience, jako jsou ořechy, semínka nebo sušené ovoce. Svatojánský chléb je tak nejen připomínkou starých zvyků, ale i příležitostí, jak ochutnat netradiční pečivo s lahodnou chutí a vůní.

Příprava a ingredience

Svatojánský chléb, známý také jako karob, se vyrábí z usušených a rozemletých lusků rohovníku obecného. Jeho chuť je přirozeně sladká a připomíná karamel nebo čokoládu, proto se často používá jako zdravější alternativa kakaa. Na rozdíl od kakaa neobsahuje kofein a má nízký obsah tuku.

Vlastnost Svatojánský chléb Pšenično-žitný chléb
Barva kůrky Tmavě hnědá Zlatavě hnědá
Struktura střídky Hustší, vlhčí Vzdušnější, sušší
Chuť Sladší, lehce nakyslá Neutrálnější

Pro přípravu domácího svatojánského chleba budete potřebovat sušené lusky rohovníku. Ty se dají sehnat ve specializovaných prodejnách se zdravou výživou. Lusky se nejprve zbaví semen a poté se opraží v troubě dozlatova. Po vychladnutí se rozemelou na jemný prášek, který je základem pro svatojánský chléb.

Druh chleba, který se ze svatojánského chleba připravuje, se liší podle receptury. Může jít o sladký dezertní chléb s ořechy a sušeným ovocem, nebo o celozrnný chléb s přídavkem svatojánského prášku pro jeho specifickou chuť a barvu. V každém případě je svatojánský chléb zdravou a chutnou alternativou klasického pečiva.

Symbolika a význam

Svatojánský chléb, pečený na svátek Jana Křtitele, v sobě nese hlubokou symboliku úrody a ochrany. Jeho zlatavá kůrka připomíná slunce v jeho nejvyšším bodě a zrání obilí na polích. Tradičně se tento chléb nejedl ihned, ale uchovával se jako symbol hojnosti a ochrany domova před ohněm a dalšími neštěstími. Každý krajíc pak symbolizoval jeden měsíc do další sklizně. Svatojánský chléb tak nebyl jen druhem pečiva, ale i rituálním předmětem propojeným s koloběhem roku a nadějí v dobrou úrodu.

Druh chleba použitého na svatojánský chléb se lišil podle krajových zvyklostí. Někde se používal bílý pšeničný chléb, jinde žitný nebo směsný. Důležitá byla spíše symbolika kulatého tvaru a zlatavé barvy, která odkazovala na slunce a jeho životodárnou sílu. Ať už se ale pekl z jakéhokoliv těsta, svatojánský chléb vždy představoval mnohem víc než jen jídlo. Byl to symbol naděje, ochrany a úcty k přírodním cyklům.

Regionální varianty

Svatojánský chléb, tenhle poklad českých stolů, má samozřejmě i svoje regionální variace. Co kraj, to jiný recept, jiná ingredience, jiná chuť. Na Hané ho pekou spíš sladší, s větším podílem másla a vajec. Valašsko si zase potrpí na chleby hutnější, s pořádnou dávkou žitné mouky. A co teprve Polabí, kde se do těsta přidávají rozinky a mandle, pro slavnostnější chuť.

Zajímavé je, že i samotný název "svatojánský chléb" se v některých regionech liší. Někde se mu říká boží, jinde posvícenský nebo prostě jen bílý chléb. Ať už mu ale říkáme jakkoliv, jedno je jisté – tenhle druh chleba k české tradici neodmyslitelně patří. Ať už si ho dáte s máslem a medem, nebo s poctivou šunkou a cibulí, vždycky vám připomene chuť domova.

Podávání a konzumace

Svatojánský chléb, známý také jako karob, se dá konzumovat v mnoha podobách. Jeho sušené lusky se melou na jemný prášek, který se používá jako zdravá alternativa kakaa. Karobový prášek má přirozeně sladkou chuť a obsahuje méně tuku než kakao, takže je oblíbenou ingrediencí dezertů, smoothies a nápojů. Kromě prášku se karob prodává i ve formě sirupu, který se používá k dochucení pečiva, zmrzliny a jogurtů. Svatojánský chléb se dá konzumovat i vcelku, jeho semena se praží a používají se jako náhražka kávy. Chuťově je karob jemnější a méně hořký než kakao, s lehce nasládlou a karamelovou nótou. Díky své všestrannosti a zdravotním benefitům si svatojánský chléb nachází stále větší oblibu v moderní kuchyni. Je přirozeně bezlepkový, takže je vhodný i pro lidi s celiakií. Ať už ho použijete do sladkých receptů nebo jako zdravou alternativu ke kávě, svatojánský chléb je chutný a výživný způsob, jak obohatit svůj jídelníček.

Zajímavosti a fakta

Svatojánský chléb, známý také jako karob, se vyrábí z usušených a rozemletých lusků rohovníku obecného. Tato dřevina pochází z oblasti Středomoří a Blízkého východu. Svatojánský chléb má přirozeně sladkou chuť a kakaovou vůni, proto se často používá jako zdravější alternativa kakaa. Obsahuje totiž méně tuku a více vlákniny. Navíc neobsahuje kofein a teobromin, které mohou u citlivějších jedinců způsobovat bolesti hlavy nebo nespavost.

Zajímavostí je, že semena rohovníku, zvaného také svatojánská dřeň, se v minulosti používala jako závaží. Díky své konstantní hmotnosti sloužila jako jednotka pro drahé kovy a drahokamy. Z arabského slova "kharoub", označujícího semeno rohovníku, je odvozen i název karát, jednotky hmotnosti používané dodnes.

Svatojánský chléb, vonící po létu a tradici, v sobě skrývá vzpomínky na sluncem zalité dny a vůni čerstvě sklizeného obilí.

Zdena Štěpánová

Recepty a inspirace

Svatojánský chléb, známý také jako karob, je prášek z lusků rohovníku obecného. Má přirozeně sladkou chuť a často se používá jako zdravější alternativa kakaa. Jeho chuť je jemnější a méně hořká než u kakaa, s jemnými karamelovými tóny. Vzhledem k tomu, že neobsahuje kofein a teobromin, je vhodný i pro děti, těhotné ženy a osoby citlivé na tyto látky.

Druh chleba, který se nejlépe hodí ke svatojánskému chlebu, je ten s hutnější texturou a jemnější chutí. Žitný chléb, špaldový chléb nebo kváskový chléb jsou skvělou volbou. Sladká chuť karobového prášku se krásně doplňuje s ořechy a semínky, proto neváhejte přidat do těsta slunečnicová semínka, lněné semínko nebo nasekané vlašské ořechy. Pro ještě intenzivnější chuť můžete přidat i sušené ovoce, například rozinky, brusinky nebo meruňky.

Svatojánský chléb můžete použít i do sladkých receptů. Skvěle se hodí do smoothies, dezertů, kaší nebo domácí granoly. Můžete ho přidat do těsta na muffiny, koláče nebo sušenky. Karobový prášek dodá vašim pokrmům jemnou sladkost a krásnou barvu.

Publikováno: 20. 11. 2024

Kategorie: jídlo a nápoje